DANIŞMANLIK

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKO-DRAMA BİREYSEL VE GRUP SEANSLARI

 

Çocuk Psikolojisi ve Psiko draması üstüne uzmanlaşmış olan Yaşam Kaya tarafından bireysel ve grup seansları gerçekleşmektedir..

 

Çözüm ortağımız olan Psikoloğumuzun çocuklarla ilgili başlıca konular şunlardır: Dikkat eksikliği, Hiperaktivite, Alt ıslatma, Sosya lfobi, Özgüven eksikliği, , anne baba ve çocuk üçgeni , Çocuk drama, Çocuk Psikodraması, Psikodrama, Pedagog, Çocukta Öfke kontrolü, Psikodramada oyun

 

 

 

ÇOCUKLARDA 'PSİKODRAMA' EĞİTİMİ VE GRUP SEANSLARI NEDEN ÖNEMLİ?


1- Psikodrama eğitimi alan çocuk, kişisel gelişimini daha hızlı tamamlar.
2- Psikodrama çocuklara küçük bir dünya modelinin içinde yaşamdaki güçlüklerle başa çıkma yollarını gösterir.
3- Psikodrama bedensel ve ruhsal bir terapidir. Çocuklara özgüven aşılayan en büyük tekniktir.
3- Psikodrama çocukları bağlı bulundukları sosyal çevreye barışık hale getirirken, başarma azmiyle beraber hedeflere ulaşmada yol göstericidir.
4- Psikodrama eğitimi alan çocuk sosyal çevrede ve eğitim hayatında 'görünür' olur.
5- Psikodrama, birçok sanatsal ürünü içine katarak, tiyatronun gücü sayesinde en iyi psikolojik rahatlama tekniğidir.
6- Psikodrama aile-çocuk-sosyal hayat arasında önemli bir köprü işlevi görür.
7- Psikodrama eğitimi alan çocuklar, kendi yaş grupları arasında problem çözme yeteneği bakımından bir adım ileride olur.
8- Psikodrama bir hayat ağacıdır. Doğru zamanda doğru bakım gerçekleştirildiği zaman, eğitimi alan çocuk yarınlarına daha emin gözle bakar.

 

PSİKO-DRAMA'NIN AMACI


'Özgüven', 'Sosyal Hayatla Uyumsuzluk', 'Kendini İfade Etmede Güçlük', 'Okul Yaşamına Adaptoasyon Problemi' temelinde sorunlarla karşılaşan çocuklar hayatlarındaki başarıyı bu sorunlara çözerek elde ederler. Bunların yanında 'Sorunu Olmayan, Davranış Biçimini Geliştirmek İsteyen' çocuklar da psikodramanın gücü sayesinde başarılarını bir üst basamağa taşırlar Oluşturduğumuz küçük dünya modelinin içine yerleştirdiğimiz 'Psikodrama Çalışmaları' atölyeye katılan öğrencilere sorunlarını çözmede, doğru davranış modelini geliştirmede yardımcı olur. Çocuklarda %90 oranında çalışma başarısı elde ettiğimize aileler de tanık olmuşlardır. 

 

PSİKO-DRAMA ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?


Çocuk atölyede oluşturulan dünya modelinin içine girer, kendi hayatlarından parçalarla oyunlar oynar. Bu oyunlar esansında psikolojik olarak duygularını, düşüncelerini, hayallerini ortaya çıkaran çocuğun keşfedilmemiş dünyasına psikolojik telkinlerle giriş yaparız. Artık çocuğunuz sağlıklı bir kişilik gelişimi içindedir. Sizler de psikodrama sayesinde çocuğunuzla güçlü şekilde iletişim kurup, onun geleceğini yönlendirmeye başlarsınız. 


PSİKO-DRAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

'Psikodrama'; çocukların 'okul-aile-sosyal hayat' düzleminde karşılaştığı güçlükleri ortadan kaldırarak onlara daha rahat bir dünya sunar.
Çalışmalarımızda başarıyı üçlü saç ayağını oluşturarak sağlıyoruz. Peki nedir bu üçlü saç ayağı? 


- Aile -Çocuk -Psikodramatist (bizler) 


Çocuğumuz 'Psikodrama' çalışmasına başladıktan sonra,  grup çalışması ve bireysel çalışma başlıkları altında görüşmeler gerçekleştiriliyoruz. Bunun yanında çalışma sonlarında ve aylık peryodlarla aileyi çocuk hakkında bilgilendiriyor, karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak daha iyiyi nasıl yakalarız? sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyoruz.


- Değişim Kaçınılmaz mıdır? 
Yaşamlarına ayna tuttuğumuz öğrencilerimiz, yarattığımız küçük dünya modelinin içinde kendilerini planlı programlı şekilde geliştiriyorlar. Değişim sürecine giren çocuk farkına varmadan şekillenerek toplum içinde diğer çocuklardan 1 adım önde hayatına devam edecek. 


Psikodrama Çalışma Yaş Grupları 
6-9 yaş grubu ile 10-13 yaş grubu.  Çalışma grupları 7 kişiyi geçmez. 


PSİKO-DRAMA'DA ZAMANLAMA NASIL OLUR?

 

Çalışmalar haftada 1 saat çocukla, çalışma sonrası ailelerle görüşme metodu şeklinde yapılır. Çocukla çalışma sonrası ailelerle başbaşa gerçekleşen diyalog sürecinde çocukla ilgili bilgiler alınır, bilgiler verilir. Çocuk üzerinde neler yaptığımız detaylı şekilde anlatılır.

 

Çocuğun gelişimi için neler yapmalıyız? sorusu üzerine konuşulur. Çalışma en az 2 ay en fazla 10 ay yapılır. Ama aile isterse çalışma boyutu ilerletilerek sürdürülür. 


ÜCRETLENDİRME:
Psikodrama ücretlendirmesi; 5 haftalık 1000 TL'dir.

 

Ücretler çalışma öncesi 5 haftalık 1000TL peşin alınır. Her 5 hafta sonrası 1000 tl'lik ödeme çalışma öncesinde alınmaktadır.